Pice Burek

Përbërësit:
1/2kg pete te gatshme,
300gr shampinjona (kerpuredha),
200gr sallam,
200gr kaqkavall,
200ml keqap,
150ml vaj,
50gr gjalpe,
vaj,
kripe dhe piper i zi.

Përgatitja:
Shampinjonat i presim ne fije te holla dhe i skuqim ne tiganin me vaj, ne tigan hedhim kriper dhe piper te zi.
Shampinjonat i hedhim ne kullose dhe i shtypim, per t'ua kulluar yndyren.Sallamin e presim ne kube,ne anen e ralle te rendes ne ene te thelle e grijme kaqkavallin. Shampinjonat, sallamin dhe keqapin i shtojme ne enen me kaqkavall. Ne tenxhere ne zjarr hedhim 150ml vaj. Taven e rrumbullaket e lyejme me gjalpe ,ne tave veme nje pete , duke i lene skajet e petes jashte taves. Peten e dyte e veme ne tave dhe i paltojme skajet ne bredi te taves , duke e tuteluar.Tenxheren me vajin e nxehte e heqim nga zjarri , me luge , hedhim nga vaji siper peteve ne tave, pastaj ne tave hedhim edhe dy pete te tuteluara edhe siper tyre hedhim vaje .Perseri veme dy pete te tuteluara hedhim siper vaj ,ne tave veme edhe nje pete te tutaluar ,siper saj me luge veme nga permbajtja e tenxheres . Pastaj ne tave veme edhe 5 pete te tuteluara , duke u hedhur vaj ,siper peteve hedhim permbajtjen e mbetur ,pastaj ne tave veme edhe 4 pete te tuteluara , duke u hedhur vaj.Skajet e petes se pare i mbeshtjellim ne brendi te taves, hedhim siper vaj .Taven e veme ne furre , pjekim 30 minuta ne temperature 225 grade.Byrekun e pjekur e presim ne 8 cope .Copet e byrekut i rendisim shkalle-shkalle ne pjaten per servirje.

Makarona Florentina

Përbërësit:
300gr makarona,
1/2kg spinaq,
250gr djathe,
5 veze,
150gr gjalpe,
150gr kaqkavall,
200ml shtalpe,
250ml qumesht,
vaj,
kripe dhe biber i zi.

Përgatitja:
Ne ujin e vluar ne tenxheren ne zjarr hedhim kripe dhe vaj dhe ne te i ziejme makaronat,tenxheren e mbulojme me kapak.Makaronat e ziera i hedhim ne kullojse dhe i shperlajme me uje te ftohte.
  Ne tenxhere tjeter me uje te vluar e kaurdisim spinaqin e pastruar dhe te lare. Spinaqin e kaurdisur e shperlajme me uje te ftohte dhe e kullojme me dore,pastaj e presim ne cope te imeta.
 Ne vok tave ne zjarr e veme gjalpin. Ne gjalpin e shkrire i skuqim makaronat, pastaj i shtojme edhe spinaqin dhe djathin e grire.Ne taven per pjekje hedhim vaj pastaj ne tave i veme makaronat me djathe dhe spinaq. Ne ene te thelle i thyejme vezet , i rrahim me pirun dhe i perziejme me shtalpe . Siper makaronave hedhim masen me shtalpe dhe veze. Taven e veme ne furre e pjekim per 20 minuta ne temperature 200grade. Taven e nxjerrim nga furra dhe siper makaronave e hedhim qumeshtin dhe kaqkavallin e grire.Taven e kthejme ne furre pjekim per 10 minuta ne temperature te njejte.
 Makaronat e pjekur i presim ne cope , pjaten per servirje e zbukurojme me dy gjethe sallate jeshile.Ne pjate veme dy cope nga makaronat e pjekur dhe siper makaronave e zbukurojme me keqap , zbukurimi perfundojme me 3 rrepka te kuqe te prera ne forme te lules, dhe me nje dege majdanozi.

Musake me makarona

Përbërësit:
300gr makarona ,
300gr mish i grire,
3 karota,
1 domate,
80gr gjalpe,
100gr parmezan,
30gr miell,
1 luge ereza te perziera,
1 arre musakti,
300ml qumesht,
kripe dhe piper i zi.

Përgatitja:
Ne tenxhere me uje te vluar ne zjarr hedhim vaj me kripe dhe ne te ziejme makaronat.Makaronat e ziera i hedhim ne kullojse dhe i shperlajme me uje te ftohte. Ne vajin e nxehte ne tigan e skuqim mishin e grire. Pasi skuqet mishi, ne tigan i shtojme karotat e prera ne cope te holle, hedhim kripe , piper te zi dhe ereza te perziera pastaj e shtojme pak uje.
 Perziejme , ne tigan tjeter ne zjarr hedhim gjalpin. E shtojme miellin duke perzier me luge panderprere.
Ne vazhdim perziejme me tel kuzhine dhe e shtojme qumeshtin. E shtojme edhe arren e musaktit te grire dhe hedhim kripe. Pasi beshamel sosi e fiton dendesine e duhur, tiganin e heqim nga zjarri.
 Ne tave hedhim vaj dhe me furqe e lyejme tere brendesine e taves. Ne tave e veme gjysmen e makaronave.
Siper makaronave veme nga mishi i grire. Siper mishit veme beshamel sos . I veme makaronat e mbetura. Siper makaronave e veme mishin e grire te mbetur dhe beshamelin e mbetur dhe e hedhim parmezanin .Taven e veme ne furre. Pjekim 20 minuta ne temperature  prej 200 grade. Musaken e presim ne cope dhe e servirim , kurse sipas deshires e zbukurojme .

Role me kokos

Përbërësit:
100gr kokos
350gr biskota te grira
50gr qokollate per gatim
2dl kafe e zier
120gr gjalpe
300gr sheqer pluhur
1 pako sheqer vanilje
100ml qumesht

Përgatitja:
Ne tenxhere ne zjarr e hedhim qumeshtin dhe gjalpin. PAsi shkrihet gjalpi, ne tenxhere shtojme sheqer vanilje dhe kokos. Pasi masa behet e dendur, tenxheren e heqim nga zjarri dhe e leme te ftohet.
Ne tenxhere tjeter ne zjarr hedhim pak uje. Siper saj veme nje ene tjeter dhe ne te e veme qokollaten te shkrihet mbi avull.
Ne nje ene te madhe e te thelle i hedhim biskotat e grira, sheqerin pluhur dhe kafene. Masen e ngjeshim me dore. Qokollaten e shkrire e shtojme ne ene. Perziejme me lugen e drurit qe te bashkohet masa dhe e leme te ftohet. Pasi ftohet, masen e nxjerrim nga ena dhe e veme mbi nje flete plastmasi. E rrafshojme me dore, e mbulojme me tjer flete plastmasi dhe e perhapim me petes me trashesi deri ne 1cm. Fleten e plastmasit e veme mbi siper, qe masa te mos ngjitet per petesen.. Pasi e perhapim masen, e largojme fleten e plastmasit.
Pastaj, masen e ftohur nga tenxherja e pare e derdhim mbi masen e hapur dhe e rrafshojme. Me ndihmen e fletes se poshtme te plastmasit e mbeshtjellim rolen. Rolen e veme ne frigorifer per t'u shtrenguar.
Me thike i presim copat me trashesi rreth 1cm. Copet e prera i rendisim ne pjaten per servirje. Sipas deshires mund tu hedhim miell kokosi mbi embelsirave.

Pereke te mbushur

Përbërësit:
1/2 kg miell,
1 tharm i fresket,
1 luge kafeje sheqer,
2 veze,
1 filxhan vaj,
250ml qumesht,
300gr mish i grire,
200gr gjize,
2 patate te qeruara,
50gr susam,
kripe dhe piper i zi.

Përgatitja:
Ne ene te thelle e veme tharmin dhe e shtypim me luge. Pastaj, ne ene shtojme qumesht , sheqer, kripe dhe dy luge miell dhe perziejme me luge (Enen e leme anash).Nderkohe, patatete e qeruara i presim ne kube dhe i skuqim ne tiganin me vaj ne zjarr , hedhim kripe dhe piper te zi.
 Ne ene te thelle e veme miellin , thyejme nje veze dhe e veme tharmin e zbutur. E shtojme qumeshtin dhe vajin dhe i perziejme me luge. Brumin vazhdojme ta ngjeshim me dore. Pastaj, enen e mbulojme me lecke dhe e leme brumin te fryhet. Patatet e skuqura i heqim nga tigani dhe ne te njejtin vaj e skuqim mishin e grire.
Hedhim ne te kriper dhe piper te zi. Mishin e grire te skuqur e hedhim ne ene te thelle.
Ne ene i shtojme patatet e skuqura dhe gjizen.
 Ne tavolinen e punes hedhim miell dhe siper e veme brumin nga ena. Edhe siper brumit hedhim miell dhe e ngjeshim me duar. Nga brumi krijojme nje forme te gjate. M thike e presim ne kater pjese te barabarta. Nga qdo cope krijojme forma topi.
 Taven e lyejme me vaj. Nga topi i pare hapim nje pete. Siper petes, veme nga masa me mish , papate dhe gjize. Peten e palojme ne forme roleje, pastaj me duar rolene e hapim ne gjatesi nga roleja krijojme perek , duke e bere ne forme te numrit 8 .Perekun e veme ne taven me vaj. Te njejten gje e bejme edhe me tre pereket e tjere. Te verdhen e nje veze e rrahim me furqe kuzhine edhe me te i luejme pereket .Siper perekeve hedhim susam.
 Taven e mbulojme me lecke kuzhine dhe i leme pereket te fryhen gjysme ore. Pastaj , taven e veme ne furre.
Pjekim 30 minuta ne temperature 200 grade.Pereket e pjekur i nxjerrim nga tava dhe i veme ne shporte te mbuluar me kartopecete. Ne shporte e servirim edhe enen me shtalpe .


Embelsire e dehur

Përbërësit:
250gr gjalpe
1/2 pako aditiv per brume
2 luge uje
2 luge uzo
1 luge kafeje kanelle
1 filxhan vaj
650gr miell
100gr bajame te grira
100gr lajthi te therrmuara
100gr sheqer pluhur

Përgatitja:
Ne enen per perzierje e veme gjalpin, shtojme dy luge sheqer pluhur dhe i rrahim me mikser, derisa gjalpi te filloje te shkumezohet. Pastaj, ne ene i shtojme lajthite e therrmuara, bajamet e grira, aditivin per brume, kanellen, ujin, uzon dhe vajin. Perziejme me luge dhe e shtojme miellin. Brumin vazhdojme ta perziejme me dore dhe e shtojme miellin e mbetur. Vazhdojme ta ngjeshim brumin.
Taven e mbulojme me leter. Pastaj, me duar marrim nga brumi dhe i krijojme topezat, te cila i rendisim ne tave. Taven e veme ne furre. Pjekim 40minuta, ne temperature prej 200grade.
Embelsirat e pjekura i veme ne pjate per servirje. Siper, me kullojse, hedhim sheqer pluhur.

Pite mesdhetare me kungulleshka

Përbërësit:
2 kungulleshka,
250gr pete te gatshme,
90gr parmezan,
150gr kaqkavall,
3 veze,
1 luge nenexhik i thate,
2 thelpinj hudher,
2 dege nenexhik i fresket,
vaj ulliri,
kripe dhe piper i zi.

Përgatitja:
Kungulleshkat i grijme me rende. Hedhim mbi to kripe , i shtypim per t'i kulluar dhe i leme ne kullojse. Kungulleshkat e kulluara i hedhim ne enen e madhe dhe te thelle.Ne ene shtojme 5 luge parmezan dhe kaqkavallin e prere ne kube. I shtypim hudhrat dhe i shtojme ne ene.
E shtojme edhe nenexhikun e thate , hedhim vaj ulliri dhe ne ene i thyejme vezet.Ne fund, ngrijme ne te piper te zi dhe e perziejme permbajtjen.
 Ne tavolinen e punes hedhim miell. Nje pete te gatshme veme ne tavoline dhe i hedhim siper miell.
E hapim peten me petes dhe e palojme ne kater pjese.Edhe peten e dyte e hapim me petes.
Me furqe kuzhine, dy skajet e peteve i lyejme me vej ulliri. Skajet me vaj i veme njerin mbi tjetrin
dhe i ngjesim me ndihmen e peteses.
 Ne taven qeramike hedhim vaj ulliri dhe e perhapim ne tere siperfaqen. Ne tave e hedhim masen me kungulleshka.
Taven e veme siper petes dhe peten e presim per 2cm me shume se madhesia e taves. Me ndihme te peteses, peten e veme super mases ne tave dhe i shtypim skajet e petes me gishta , per t'u ngjitur me masen ne tave. Me te verdhen e vezes se rrahur i lyejme skajet e pites. Nga peta e mbetur presim shirita me gjeresi 2cm , me te cilat e mbulojme pjesen e pites te lyer me te verdhen e vezes.Ne zbrastirat mes dy shiritave veme nga nje cope pete ne frome katrori .Pastaj tere siperfaqen e petes e lyejme me te verdhe te vezes. Me thike , piten e presim ne me shume vende. Taven e veme ne furre.
Pjekim 20 minuta ne temerature prej 220 grade. Piten e pjekur e presim ne 8 cope .
Disa cope pite veme ne pijaten per servirje. Siper copave te pites hedhim djathe parmezan.
Serviret ne temperature prej 10 deri ne 12 grade.

Krem me Banane

Përbërësit:
2 Banane
2 Luge mjalte
150gr Biskota te grira
20gr Bollgur (griz)
1 Sheqer vanilje
0.5l Qumesht
2dl Shtalp

Përgatitja:
Ne tenxhere e hedhim qumeshtin dhe tenxheren e veme ne zjarr. E shtojme sheqer vaniljen dhe bollgurin (grizen). Perziejme me tel kuzhine qe te mos digjet bollguri. Pasi zien, e leme bollgurin e zier te ftohet.
Ne enen per perzierje e hedhim shtalpin dhe e rrahim me mikser derisa kremi pana te behet i dendur.
E qerojme njeren banane, e presim ne cope te imeta dhe e shtypim.
Ne enen me bollgurin e ftohur shtojme biskota te grira dhe perziejme me telin e kuzhines derisa masa te bashkohet. Pastaj, ne ene e shtojme mjaltin dhe bananen e shtypur. Perziejme edhe njehere dhe pasi bashkohet masa, e shtojme gjysmen e kremit pana. Perziejme perseri me telin e kuzhines, derisa te fitojme nje krem te dendur.
Me kremin e pergatitur ne kete menyre e mbushim shiringen e kuzhines. Goten ne te cilen do ta sherbejme kremin e mbushim deri ne gjysme. Pastaj, e qerojme bananen tjeter dhe e presim ne rrathe te holle.Rrathet e bananes i rendisim neper muret e gotes. Pastaj, goten e mbushim me krem gati deri ne maje. Zbukurojme me qokollate te shkrire(ose krem karamel). Dekorimin mund ta beni sipas deshires.

Role me spinaq dhe me pete te gatshme

Përbërësit:
1 kg spinaq,
1 pako petë te gatshme,
2 vezë,
200gr djathë,
1 e verdhë e vezes,
100gr sallam,
vaj,
krepe dhe piper i zi.

Përgatitja:
E kaurdisim spinaqin ne uje te vluar , pastaj e veme ne kullose dhe e shperlajme me uje te ftohte.
Spinaqin e kulluar e presim ne cope te imeta dhe e veme ne ene te thelle .Ne ene e shtojme sallamin e prere ne kube dhe djathin e therrmuar.Ne ene i thyejme dy vezet, hedhim kripe dhe piper te zi .Perziejme me luge , derisa te fitojme nje mase homogjene.
Ne tavolinen e punes hedhim miell dhe siper e veme peten e pare . Edhe siper petes hedhim miell. E perhapim peten . Siper petes , me luge veme nga masa me spinaq . Peten e mbeshtjellim per te mos u derdhur brendia. Ne te njejten menyre e pregatisim edhe rolen e dyte .
Ne tave hedhim vaj dhe i veme rolete.Ne enen me te verdhen e vezes hedhim vaj dhe e rrahim me pirun. Me furqe kuzhine i lyejme rolete me vezen e rrahur. Taven e veme ne furre . Pjekim 30 minuta ne temperature prej 200 grade.
Rolete e pjekura i presim ne cope. Copet e rolese i veme ne pjaten per servirje . Rolene me spinaq e zbukurojme me dy feta kaqkavalli apo me diqka tjeter sipas shijes tuaj . Serviret ne temperature 12 deri 12 grade.

Torte Zeber

Përbërësit:
4 veze,
1 gote uji sheqer,
1 gote vaj,
1 gote qumesht,
2 gota miell,
2 luge kakao,
1 pluhur paste,
1 sheqer vanile.

Përgatitja:
Se pari kallepi ku do te piqet embelsira duhet te lyhet me yndyre dhe te permillet. Pastaj tundim vezet me sheqer dhe sheqervanile derisa te shkrihet sheqeri dhe pastaj shtojme vajin,qumshtin dhe miellin e perzier me pluhur paste (pecive,plhur per pjekurina,bakin) dhe perzihet ngadale qe te mos bie masa e brumit. Pastaj kete brum e ndajme ne dy pjese ku njeres i shtojme kakaon dhe e perziejme mire. Pastaj fillojme te qesim brumin ne kallep nga tri luge brum duke filluar nga mesi i kallepit(tepsise) dhe pastaj tri nga e kafta dhe keshtu derisa te hargjohet masa. Duhet pasur kujdes qe kallepi gjat mbushjes me brum te mos tundet qe most e perzihen brumerat dhe piqet ne temperature 180 per 40 minuta. Pas pjekjes e sheqerosim me sheqer pluhur. Ju bëftë mirë!