• Tortë e shkriftë për iftar

Tortë e shkriftë për iftar

75 min 8 servime

Përbërësit:

Për brumi:

 • 1 vezë
 • 45 gram gjalpë
 • 2 lugë vaj luledielli
 • 200 gram sheqer i pluhur
 • 140 gram miell
 • 20 ml. qumësht
 • 2 pika lëng limoni
 • 2 lugë kakao e erret
 • 80 gram çokollatë e errët
 • 1 pako pluhur pjekje
 • 1/2 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • 1/2 lugë çaji kripë
 • 1/2 filxhan arra (të mëdha)

Përzierja për kremin e djathit:

 • 250 gram djathë krem
 • 75 gram sheqer i pluhur
 • 1 lugë gjelle niseshte misri

Përgatitja:

Shkrihet gjalpi  në një tigan të vogël mbi nxehtësinë e ulët me shtimin e vajit të lulediellit. Hiqeni përzierjen e vajit nga zjarri. Shtoni në të copat e çokollatës së errët dhe shkrini me ndihmën e një luge druri.

Lëreni qumështin  në temperaturën e dhomës për 10 minuta  shtoni lëngun e limonit, miellin, pluhurin për pjekje, kakaon dhe kripën në një enë të thellë.

Në një enë tjetër përzieni  vezën dhe sheqerin , përzieni derisa kokrrat e sheqerit të treten plotësisht.

shtoni çokollatën e shkrirë, qumështin dhe ekstraktin e vaniljes,përzieni përseri . Shtoni përzierjen e miellit dhe vazhdoni të përzieni derisa të trashet. Ndani 1/2 filxhan të mases për torte.

Shtoni arrat në përzierjen e mbetur të tortës dhe përzieni ato me një shpatull. Derdhni atë në një tepsi me letër kuzhine.. Hërhapeni masën  në mënyrë të barabartë  me një shpatull.

Për përzierjen e kremit të djathit;

Rrihni kremin e djathit,me sheqerin e grirë deri sa të ketë një qëndrueshmëri të butë. Shtoni vezën dhe vazhdoni të përzieni. Shtoni misrin e misrit.

Përhapni përzierjen e kremit të djathit që keni përgatitur në pandispanjen ngjyrë kafe që keni vendosur në tepsi. Shtoni përzierjen  që keni lënë mënjanë në filxhan  me lugë dhe krijoni një dizajn  me ndihmën e një kruese dhëmbësh.

Piqni tortën me dy ngjyra që keni përgatitur në furrën e parangrohur 180 gradë për 40-45 minuta. Pasi të ftohet në temperaturën e dhomës, hiqeni nga tepsia .

Receta të ngjajshme...