• Patate me djathë në tavë

Patate me djathë në tavë

55 min 4 servime

Përbërësit:

  • 10 patate
  • 1 pako krem
  • 100 gram kaqkavall
  • 50 gram djathë
  • 1 lugë çaji kripë
  • 1 lugë çaji biber të zi
  • 1 lugë çaji kekik
  • 2 lugë vaj ulliri

Përgatitja:

Vendoseni furrën në 180 gradë.

Pritini imët patatet.

Vendosni patatet në një enë, skuqni kremin, kripën, biberin dhe kekikun tërësisht.

Rregulloni patatet në një enë pjekje të lyer me rezistencë ndaj nxehtësisë dhe piqini në furrë për 40 minuta.

Pas 35-40 minutash, hiqni patatet nga furra dhe mbulojeni me djathin e integruar dhe kaqkavall.

Gatuani djathin edhe për 10 minuta të tjera derisa të shkrihet dhe të skuqet.

Receta të ngjajshme...