• Tortë trekëndëshe

Tortë trekëndëshe

Përbërësit:

  • 150 g sheqer
  • 100 ml ujë
  • 125 g margarinë
  • 100 g kikirikë
  • 200 g biskota të bluara
  • 100 g çokollatë
  • 3 lugë qumësht
  • 1 lugë gjelle vaj

Përgatitja:

Përzieni sheqerin dhe ujin dhe vendoseni në zjarr. Vloni në temperaturë të ulët për 4-5 minuta. Shtoni margarinë dhe përzieni deri sa të shkrihet.

Largoni nga nxehtësia, shtoni biskota dhe kikirikë dhe përzieni që të kombinohet bukur gjithçka

Hidhni në njëtepsi trekëndëshe dhe lëreni të ftohet .

Hiqeni nga tepsia, Shkrihet çokollata me qumështin dhe vajin.
vendoseni në një tabaka dhe derdhni mbi qokollaten
Kthejeni torten në frigorifer shkurtimisht, pastaj preni dhe shërbejeni. Shijoni shijen!

Receta të ngjajshme...