• Tortë e lehtë me qokollatë

Tortë e lehtë me qokollatë

Përbërësit:

  • 150 g sheqer
  • 300 ml. ujë mineral
  • kanellë
  • 2 gota miell kos
  • 3 lugë reçel
  • 3 lugë qokollat
  • 1 pluhur pjekje

Përgatitja:

Vendosni miellin dhe pluhurin për pjekje në një tas dhe përzieni mirë,

më pas shtoni sheqer kanellë dhe ujë të thartë dhe në fund shtoni 3 lugë reçel sipas dëshirës tuaj.

Përzieni gjithçka dhe derdhni në një tepsi të yndyrshëm. Piqeni në 180 -200 gradë C 30-35 min.

Lyeni tortën e pjekur me reçel dhe hidhni sipër glazurën e çokollatës.

Ju bëftë mirë !

Receta të ngjajshme...