• Torte Zebër

Torte Zebër

Përbërësit:

  • 4 vezë
  • 100 g margarinë e shkrirë
  • 100-150 g sheqer
  • 2 lugë kakao
  • 100 ml. kos
  • 150 g miell
  • 1/2 pluhur pjekje

Përgatitja:
Rrihni vezët me sheqer, shtoni miell, kos, margarinë e shkrirë dhe pluhurin për pjekje dhe përzieni gjithçka mirë. Ndani brumin në dy pjesë, shtoni 1-2 lugë pluhur kakao në një, dhe përzieni mirë. Madhësia e tabakës së rrumbullakët 24 cm ,rresht me letër pjekjeje.

Vendosni një lugë brumë të lehtë në mes dhe sipër tij brumin e errët, pastaj të bardhën më pas të errëta e kështu me radhë derisa të harxhohet brumi. Piqeni tortën në 200 gradë C për rreth 30 minuta. Kur ftohet, preni në kubet e dëshiruar.

Torta është shumë e shijshme dhe shumë dekorative.

Receta të ngjajshme...