• Tollumba

Tollumba


Përbërësit:
2.5 gota miell, 2 gota te ujit ujë, 1 luge te gjellës margarinë, 2 lëng limoni, 4 vezë.

Për sherbet:
vaj, 2 gota të ujit sheqer, 2 gota te ujit ujë, 1 lugë te gjellës lëng limoni.

Përgatitja:
Fillimisht 2 gota të ujit vloni.

Shtoni vajin dhe lëng limonin. Pasi vaji fillon të shkrihet filloni ta shtoni miellin.

Fërgoni deri sa ta merr ngjyrën e verdhë. Pastaj lëreni të ftohet dhe shtoni vezët.

Përzieni me mikser deri sa ta përfitoni brumin, largoni mikserin lyeni pak me vaj dhe gatuani me dorë.

Glazurën e tullumbës shtoni pak në shiringë, dhe preni ( në aq gjatësi sa iu nevojitet).

Vendosni në tenxhere për pjekje deri sa te skuqen.. Pastaj largoni nga zjarri dhe vendoseni në sherbetin e ftohte.

Pasi ta merre mjaftueshëm sherbetin, largoni tullumbat.

Pasi te ftohet mund ta shërbeni .

Ju bëftë mirë!

Receta të ngjajshme...

2 Responses

  1. “Great weblog here! Additionally your site a lot up very fast! What web host are you using? Can I am getting your affiliate hyperlink on your host? I want my website loaded up as quickly as yours lol”

  2. eebest8 best says:

    “I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea”

Leave a Reply