• Sallatë Jeshile

Sallatë Jeshile

Përbërësit për 500gr sallatë jeshile: 
3-4 lugë gjelle vaj,
uthull 2 lugë gjelle,
kopër 4-5 fije,
qepë 2-3 copë
dhe kripë.

Përgatitja:
Sallata e larë pritet 10-15 minuta para ngrënies, sepse në rast të kundërt ajo vyshket dhe humbet pamjen e saj të freskët.

Sallata pritet në fije të holla, në këtë mënyrë bëhet më e bukur dhe më e shijshme, spërkatet me vaj, uthull, kripë dhe kopër të grirë hollë; përzihet me kujdes me dy pirunj dhe vendoset në mes të pjatës.

Sipër i hidhen qepë të njoma të grira hollë.

Receta të ngjajshme...

7 Responses

 1. I believe this web site contains some real excellent info for everyone :D. “Anybody who watches three games of football in a row should be declared brain dead.” by Erma Bombeck.

 2. Muchos Gracias for your article. Fantastic.

 3. 157672 293092Music began playing any time I opened this web site, so frustrating! 89947

 4. 1uodiyala says:

  910761 142001I enjoy seeking through and I conceive this internet site got some truly valuable stuff on it! . 708620

 5. anadroxyl says:

  186345 904118Just wanna input on few common items, The website layout is perfect, the articles is quite superb : D. 930931

 6. ar iq says:

  991812 702834Some really intriguing information , well written and broadly speaking user pleasant. 185274

 7. Snow algae says:

  53516 887203What may you recommend in regards to your submit that you simply made some days ago? Any sure? 525820

Leave a Reply