• Sallatë me Fileta Peshku

Sallatë me Fileta Peshku

Përbërësit:

 • Patate, 4-5 kokrra mesatare
 • 5-6 karota
 • një kavanoz tranguj turshi
 • 2 filxhan kafeje fasule
 • një filxhan kafeje me ullinj
 • 1 limon
 • tre vezë
 • 1-2 gogozhare (speca të kuq)
 • 2 filxhanë bizele
 • fileta peshku, gjysmë kilogrami
 • majdanoz dhe piper i zi.

Përgatitja:
Ziejmë fasulet, karotat, patatet dhe bizelet veç e veç. Karotat dhe patatet i presim në kubikë. Vezëve të ziera u marrim vetëm të bardhën të cilën e presim në kubikë, ullinjtë i pastrojmë nga farat dhe i presim.

Gjithashtu presim dhe trangujt dhe gogozharet. Filetat e peshkut i presim në kubikë dhe i skuqim me gjalpë. Marrim fasulet, bizelet, vezët, patatet, karotat dhe ullinjtë i përziejmë me gogozharet dhe trangujt e pastaj me peshkun. Shtojmë kripën, majdanoz të grirë dhe një limon të shtrydhur.

Shtojmë majonezën dhe përziejmë masën. E vendosim në pjatancë dhe sipër e mbulojmë me majonezë tjetër duke e zbukuruar me ullinj, limon dhe gogozhare.

Në të dy ekstremet e pjatës vendosim në njërën kokën dhe në tjetrën bishtin e peshkut. Kështu pjatanca të jep idenë e një peshku.

Përgatitja e majonezës: 
Një filxhan çaji me vaj ulliri, 2 vezë, pak kripë, 1 limon dhe pak sheqer. Përgatitet me mikser. Vendosim vezët, lëngun e limonit, pak kripë sheqerin dhe pak vaj. Përzihet duke i hedhur pak vaj dhe limon sa të mpikset.

Receta të ngjajshme...

1 Response

 1. Some truly excellent information, Sword lily I noticed this.

Leave a Reply