• Role me mjedra

Role me mjedra

Përbërësit për kore:

  • 4 vezë,
  • 2 lugё miell,
  • 1 qese Pluhur pjekje,
  • 1 lugё kakao.

Për mbushjen:

  • 2 puding vanilje
  • 5 decilitra ujë
  • 4 lugё sheqer
  • 1 qese krem pluhur
  • 1 decilitёr qumësht
  • 200 gr mjedra

Hapat:

Me mikser tunden vezёt me sheqerin, shtohet mielli, pluhuri pёr pjekje, kakao dhe i pёrziejmё.

Pёrzierja derdhet nё tepsi tё mbuluar me letёr pёr pjekje, piqet 6-7 minuta nё furrё tё nxehtё nё njё temperaturё prej 180 gradё celsius.

Pёr mbushjёn ndahet pak ujё dhe nё tё tunden pudingu, uji i mbetur vihet tё vlojё dhe shtohen 4 lugё sheqer dhe pudingu i pёrzier.

Vlohet derisa pёrzierja tё trashёt, krem pluhuri rrihet me qumёsht, shtohet nё mbushjёn e nxehtё, pёrzihet pastaj shtohen mjedrat.

Korja lyhet ngadalё mё mbushjёn e pёrgatitur dhe mbёshtillet role, pasi tё ftohet, pritet nё feta tё holla

Receta të ngjajshme...