• Bombica me kakao

Bombica me kakao

Përbërësit:

  • 300 g biskota të grira
  • 125 g gjalpë, ose margarinë
  • 200 g sheqer pluhur
  • 80 g kakao
  • 2 lugë me reçel qershije
  • 6 lugë lëng limoni,
  • 50 g kokos

Përgaitja:

Së pari shkrini gjalpin, ose margarinë mbi nxehtësinë e ulët.
Më pas vendosni biskotat e grira , sheqer pluhur dhe kakao në një tas dhe trazojeni me një lugë.

Derdhni mbi të gjalpin e shkrirë, pastaj shtoni reçelin e qershisë dhe lëngun e limonit të shtrydhur. Përziejeni përzierjen me një lugë ose një blender dhe kombinoni përbërësit.

Tani bëni mirë përzierjen me dorë, pastaj formoni topa të vegjël në dorë.

Derdhni miellin e kokosit në një tas të vogël, më pas rrotulloni topat në a kokos dhe rregullojini në një pjatë.

Vendosni topat me kokos në frigorifer.

Shijoni!

Receta të ngjajshme...