• Dardhë me sos

Dardhë me sos

70 min 4 servime

Përbërësit:

  • 4 dardha
  • 1 litër lëng qershie
  • 4 lugë sheqer
  • 1 shkop kanelle
  • 5 karafil
  • 1 lugë çaji gjalpë

Përgatitja:

E vendosim lëngun e qershisë në një tenxhere të thellë dhe e sjellim në një pikë vlimi.

Shtoni 1 lugë sheqer për dardhë.

I shtojmë dardhat që i qërove si një e tërë dhe i gatuajmë me lëng qershie dhe i gatuajmë derisa të zbuten.

Le të shtojmë karafil, shkopinjë kanelle.

Pas rreth 15 minutash, le të nxjerrim karafil, shkopinjë kanelle nga tenxhere dhe të lëmë mënjanë.

Shtojmë pak sheqer në salcën në të cilën pjekim dardhat dhe e lemë të ujitet me një të tretën e salcës.

Le të marrim një qëndrueshmëri të errët duke marrë salcën e zvogëluar nga shporeti, duke futur gjalpë në të dhe duke e ushqyer së bashku.

Ndërsa shërbejmë, le ta vendosim këtë salcë nën pjatë dhe dardhë.

Receta të ngjajshme...