• Ëmbelsirë për 10 minuta

Ëmbelsirë për 10 minuta

10 min 6 servime

Përbërësit:

  • 1 pako krem të bardhë
  • 1.5 gota qumësht i ftohtë
  • 1 pako biskota me çokollate
  • 1 filxhanqumësht (për zhytur biskotat )
  • 1  çokollate të shkrier
  • 2 lugë fistikë pluhuri
  • 2 lugë bajame

Përgatitja:

Vendosni 1 pako krem të bardhë në një tas të madh dhe rrihni me 1.5 gota qumësht të ftohtë me një mikser derisa të përzieni mirë.

Vendosni një gotë qumësht në një enë tjetër. Zhytni të dy anët e biskotës në qumësht.

Më pas, aplikoni kremin e rrahur mbi biskotën që keni njomur në qumësht me një lugë të vogël ose lugë gjelle.

Merrni një biskotë tjetër, futeni atë në qumësht dhe kombinojeni atë me biskotën e parë që keni aplikuar, dhe ngjiteni së bashku.

Përhapni kremin e rrahur mes tyre derisa të mbaroni biskotat dhe vazhdoni t’i ngjitni së bashku.

Vendosni biskotat që i keni ngjitni së bashku në pjatën e servirjes dhe mbuloni të gjithë sipërfaqen e jashtme me kremin e mbetur.

lyeni me çokollaten e shkrirë.

Dekoroni me fistek pluhur.

Receta të ngjajshme...