• Kek me krem të butë

Kek me krem të butë

75 min 8 servime

Përbërësit:

Për shtresën e tortës:

 • 3 vezë
 • 3 lugë sheqer pluhur
 • 80 ml. vaj luledielli
 • 125 ml. qumësht
 • 1.5 gota miell
 • 2 lugë kakao
 • 1 pako pluhur pjekje

Për të njomur tortën:

 • 1 filxhan qumësht i ngrohtë
 • 1 lugë gjelle kafe e bluar

Për kremin:

 • 800 ml. qumësht
 • 1/2 filxhan miell
 • 3/4 filxhan sheqer pluhur
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 1 filxhan krem të papërpunuar

Për sa më sipër:

 • 3 lugë kakao

Përgatitja:

Për të përgatitur tortën; Vendosni vezët në një enë për përzierje të thellë. Shtoni sheqerin pluhur dhe përzieni me një mikser derisa kokrrat e sheqerit të treten plotësisht.

Pasi të keni shtuar vajin e lulediellit dhe qumështin, vazhdoni të përzieni.

Shijoni miell, kakao dhe pluhur pjekje në një vend të veçantë dhe shtojini në masën e tortës. Përziejeni shpejt.

Masën e tortes derdhni atë në njëtepsi  drejtkëndëshe të lyer me vaj të lehtë dhe rezistent ndaj nxehtësisë dhe rregulloni atë me një shpatull. Piqeni në furrë të parangrohur 180 gradë për 25-30 minuta nën kontroll.

Për kremin; Vendosni qumështin, miellin dhe sheqerin pluhur në një tigan të thellë dhe përzieni derisa të merrni një qëndrueshmëri të qetë. Më pas, përzieni përzierjen e kremit që keni në zjarr me shtimin e gjalpit në nxehtësi të ulët derisa të trashet. Merrni atë nga zjarri dhe lëreni të ftohet.

Pasi të ketë pushuar torta nga furra në temperaturën e dhomës,hedhni asaj qumshtin e ngrohtë të përzier me kafe të grirë.

Në fund, shtoni kremin në një enë  ​​dhe përzieni shpejt me një mikser. Merrni një krem ​​të butë.

Mbuloni tortën që jeni duke njomur me kremin që keni përgatitur. Dekoroni atë me kakao

Pasi të pushoni për një kohë të gjatë (të paktën 2-3 orë) shërbejëni

Receta të ngjajshme...