• Kek me mollë

Kek me mollë

Përbërësit:

 • 1 copë vezë
 • 6 lugë sheqer
 • 1 sheqer vanilje
 • 1 dl qumësht
 • 1 dl vaj
 • 12 lugë miell
 • 0.5 pluhur pjekje
 • një lëvore limoni

Për fill:

 • 4-5 mollë
 • 4 lugë bollgur
 • 5 lugë sheqer
 • 2 sheqer vanilje
 • 1 lugë çaji kanellë

Përgatitja:

Lani mollët, qëroni dhe preni ato në kube. Ndizni furrën në 200 gradë të nxehet ndërsa përgatitni përzierjen e brumit.

Vendosni vezët, sheqerin dhe sheqerin e vaniljes në një tas, më pas tundni me mikser

Pastaj shtoni të gjithë përbërësit e tjerë, qumështin, vajin, miellin, pluhurin për pjekje dhe lëvozhgën e limonit të grirë dhe përzieni, pastaj shtroni letër pjekje në tepsi përhapni pak margarinë dhe spërkatni me miell.

Pastaj derdhni gjysmën e përzierjes në tepsi, shpërndani në mënyrë të barabartë në tepsi dhe vendoseni në furrë për 3-4 minuta për të pjekur pak.

Më pas nxirrni nga furra dhe së pari spërkateni brumin me bollgur më pas vendosni mollët me bollgur pastaj spërkateni me sheqer, sheqer vanilje dhe kanellë.

Tani derdhni gjysmën tjetër të brumit mbi mollë dhe përhapni mollët në mënyrë të barabartë me një lugë. Kthejeni tepsin në furrë dhe piqeni në 200 gradë për rreth 30 minuta. Kah fundi i pjekjes, kontrolloni me një kruese dhëmbësh nëse brumi është pjekur sa duhet.

Hiqeni tortën e pjekur nga furra dhe lëreni të ftohet, pastaj spërkateni me sheqer pluhur.

Receta të ngjajshme...