• Kek me qershi

Kek me qershi

30 min 6 servime

Përbërësit:

  • 4 vezë
  • 2 gota sheqer
  • 1 gotë çaji kos
  • 1⁄2 gotë çaji vajë
  • 6 gota çaji miell
  • 1 pako vanilinë
  • 1 pako pluhur për pjekje
  • Pak lëvore limoni
  • 1⁄2 filxhan qershi

Përgatitja:

Thyej 4 vezë në një enë. Shtoni sheqerin. 6-7 minuta, rrihni mirë me një mikser.

Kur sheqeri dhe vezët kombinohen, shtoni vaj. Rrihini me vaj për 2-3 minuta. Pastaj shtoni kosin.

Përziejini mirë me kos. Shoshitni, shtoni dhe përzieni 3 gota çaji miell.

Shtoni vanillin dhe pluhurin për pjekje. Grini limonin dhe përzieni brumin e tortës. Më pas shtoni 3 gotat e mbetura të miellit duke i situr dhe përzieni.

Përzijeni mirë derisa të merrni një petëç të butë.

Lyjeni enën tuaj dhe derdhni tortën që keni përgatitur në të. Fiksojeni atë. Lini qershitë rastësisht në brumin tuaj të tortës.

Piqeni në furrë të parangrohur 180 gradë për rreth 40 minuta. Pasi ta keni hequr tortën nga furra, lërini të pushojë në temperaturën e dhomës dhe hiqeni nga ena e mbyllur.

Mund ta servirni me shumë sheqer pluhur.

Receta të ngjajshme...