• Oriz me perime

Oriz me perime

Përbërësit:

  • 1 filxhan me oriz
  • 300-400 g të përzierjes së perimeve
  • 1 kokë qepë
  • 1 lugë çaji kripë
  • 1 lugë vegetë
  • Piper
  • rigon
  • 3 gota ujë
  • 1 lugë gjelle gjalpë
  • 1 lugë gjelle lëng limoni

Përgatitja:

Qëroni së pari perimet, lajini ato dhe copëtojini imët. Ju mund të përdorni perimeve të ngrira ose të zgjidhni perimet e freskëta sipas dëshirës tuaj.

Merrni një tas me madhësi të përshtatshme, vendosni gjalpë të shkrihet ose hidhni pak vaj. Më pas vendosni qepën në gjellë dhe ziejmë mbi nxehtësinë e ulët. Pastaj shtoni përzierjen e perimeve dhe skuqeni shkurtimisht, duke nxitur. Pastaj derdhni pak ujë, dhe ziejini për rreth 10 minuta.

Tani shtoni orizin e larë, pastaj lëngun e limonit dhe skuqni gjithçka shkurtimisht dhe më pas hidhni në ujë. Shtoni kripë, piper, gjethe rigoni dhe përzieni gjithçka. Pastaj mbulojeni gjellën dhe gatuajeni në zjarr të ulët për rreth 20 minuta.Përzijeni disa herë gjatë gatimit. Kah fundi i gatimit, provoni.

Më në fund, dekorojeni me një fletë të vogël të arrave.

 

Shërbeni  orizin me perime të ngrohta me mish të pjekur ose të skuqur, me peshk, sallatë, ose sipas dëshirës.

Receta të ngjajshme...