• Perime me bajame

Perime me bajame

50 min 8 servime

Përbërësit:

  • 1 kilogram patate të freskëta
  • 1 kilogram karrotë
  • 500 gram brokoli
  • 5 thelbi të hudhrave
  • 1 gotë çaji vaj ulliri
  • 100 gram bajame
  • 2 lugë çaji kripë
  • 1 lugë çaji biber të zi
  • 4 lugë gjelle gjalpë
  • 4 lugë çaji shegë

Përgatitja:

Pritini karrotat dhe patatet në copa të mëdha. Skuqini perimet me hudhër të copëtuar imët, vaj ulliri, dhe erëza të freskëta dhe i hidhni në furrë me 220 gradë.

Kur patatet fillojnë të zbuten, shtoni brokolin.

Në një tigan shkrini gjalpin dhe skuqni bajamet. Shtoni bajame të pjekura dhe shegë në perimet nga furra dhe shërbejeni.

Receta të ngjajshme...