• Petulla me perime

Petulla me perime

30 min 12 servime

Përbërësit:

 • 1 vezë mesatare
 • 1/2 filxhan kos (100 gram)
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1/4 filxhan djathë i bardhë (35 gram)
 • 1 filxhan miell
 • 1/2 paketë pluhur pjekje
 • 1/2 lugë çaji krip
 • 1/2 lugë çaji piper të zi
 • 1/2 lugë çaji qimon
 • 1/2 lugë çaji trumzë
 • 1 qepë e freskët
 • 1/2 piper i kuq
 • 2 lugë karrota
 • 1/4 tufë kopër
 • 1/4 tufë majdanozi

Përgatitja:

Përzijeni vezët, kosin, vajin e ullirit, djathin dhe erëzt dhe miellin ,pluhur  për pjekje dhe kripën shtohen duke i situr. Perimet janë copëtuar imët dhe shtohen me misër. Brumi lihet në frigorifer për gjysmë ore.

Në një tavë jo ngjitëse nxehet në temperaturë mesatare dhe shtohet një sasi e vogël vaji dhe vaji i tepërt hiqet me një pecetë. hedhni nga brumi në tigan

Gatueni për 2 minuta në një anë ,më pas përmbyset dhe gatuhet për 1-2 minuta të tjera. I njëjti proces vazhdohet derisa të përfundojë e gjithë përzierja. Shërbeni të nxehta. Ju bëftë mirë.

Receta të ngjajshme...