• Qofte me perime

Qofte me perime

Përbërësit:

  • 2 patëllxhanë të vegjël
  • 2-3 dhelbinjë të hudhrës
  • 2 lugë kripë
  • pak piper
  • 3 vezë
  • 100 g miell
  • 150 g thërmija buke
  • 1.5 dl vaj

Përgatitja:

Qëroni një patëllxhan, lani atë, më pas prerë në rrathë rreth 0,5 cm të trasha.

Pastaj vendosni në një tas dhe shtoni kripë dhe piper. Më pas qëroni hudhrat, lani dhe copëtoni imët ose pure. Shtoni hudhrat në patëllxhan dhe përzieni mirë gjithçka. Lëreni të qëndrojë për rreth 10 minuta.

Rrihni vezët me një pirun, dhe përzieni miellin dhe thërmijat e bukes në një tas ose në një pjatë më të madhe.
Tani rrotulloni rrathët e patëllxhanit së pari në vezë të rrahura pastaj në miell dhe në thërmija buke.

Në një tigan të thellë ngrohni vajin mirë në një temperaturë më të lartë, më pas vendosni patëllxhanin të skuqet. Lëreni të piqet nga të dy anet për rreth 2 minuta, ose derisa të skuqet bukur.

Pastaj hiqni patëllxhanin e skuqur dhe vendoseni në letër kuzhine për të kulluar yndyrën e tepërt.

Shërbejeni të ngrohtë me majonezë, keqap , me patate, oriz, sallatë domate, kastravec ose sipas dëshirës.

Receta të ngjajshme...