• Role me fistikë

Role me fistikë

20 min 8 servime

Përbërësit:

  • 1 gotë sheqer
  • 1,5 gota miell
  • 3 lugë kakao
  • 1 litër qumësht
  • 1 lugë gjelle gjalpë
  • 1 pako vanilinë
  • 1.5 gota kokosit
  • 2 pako me krem

Përgatitja:

Në një tigan, përzieni miellin, sheqerin dhe kakaon, shtoni ngadalë qumështin dhe gatuajeni në nxehtësi mesatare, duke e trazuar vazhdimisht.

Shtoni gjalpë, i cili fillon të errësohet dhe flluskon, dhe përsëri përzieni.

Shtoni vanilinë dhe përzieni përpara se të hiqni pudingun e trashur dhe të gatuar nga shporeti.

Përhapeni kokosin në tepsi.

Përhapni me kujdes kremin mbi kokos.

Lini në frigorifer për 1 ditë.

Pritini pudingun në 8 drejtkëndësha të barabarta dhe përhapni kremin në të gjithë sipërfaqen.

Me ndihmën e një shpatulle, ngadalë rrokullisni pjesët drejtkëndëshe.

Spërkateni me fistikë sipas dëshirës tuaj dhe shërbeni.

Receta të ngjajshme...