• Sallatë me Patate dhe Turshi

Sallatë me Patate dhe Turshi

Përbërësit:
5 patate
3 vezë
1 filxhan selino (të copëtuar)
1/2 filxhan qepë (të copëtuara)
1/2 filxhan perime turshi
1/4 lugë çaji kripë hudhre
1/4 lugë çaji kripë (e përzier me selino)
1 lugë gjelle mustardë (e përgatitur)
1/4 filxhan majonezë
piper i zi.

Përgatitja:
Vendosim në zjarr një tenxhere të madhe me ujë të kripur derisa të vlojë. Shtojmë patatet dhe i gatuajmë derisa të zbuten, por të jenë ende të forta, për rreth 15 minuta. I kullojmë, i lemë të ftohen, i qërojmë dhe i presim.

Vendosim vezët në një tigan dhe i mbulojmë me ujë të ftohtë. E lemë ujin të vlojë. I mbulojmë dhe i heqim nga nxehtësia.

I lemë vezët të qëndrojnë në ujë të nxehtë për 10 deri në 12 minuta. I heqim nga uji i nxehtë, i lemë të ftohen, i heqim lëvoren dhe i ndajmë në copa.

Në një tas të madh, përziejmë patatet, vezët, selinonë, qepët, turshitë, kripën hudhër, kripën selino, mustardën, piperin dhe majonezën. I përziejmë mirë dhe i fusim në frigorifer derisa të ftohen.

Ju befte mir!

Receta të ngjajshme...

1 Response

  1. I am forever thought about this, thanks for putting up.

Leave a Reply