• Sheqerpare Turke

Sheqerpare Turke

55 min 12 servime

Përbërësit:

Për brumin:

 • 1 filxhan sheqer pluhur
 • 125 gr margarinë
 • 2 vezë
 • 2 lugë kokosit
 • 1 pako vanillje
 • 1 pakopluhur pjekje
 • 4 lugë bollgur
 • 3  gota miell

Për sipër:

 • 20 copë lajthi

Për shurupin:

 • 2 sheqer pluhur
 • 3 gota ujë
 • 3 pika lëng limoni

Përgatitja:

Para së gjithash, ne përgatisim sherbetin. Shtojmë 2 gota sheqer në 3 gota ujë, i përziejmë dhe i lëmë të ziejnë.

Shtrydhim disa pika lëng limoni në shurupin që vlon, e lëmë në zjarr të ulët derisa të marrë një konsistencë të trashë shurupi dhe pasi ta kemi marrë nga zjarri, e lëmë shurupin të ftohët.

Për të përgatitur brumin, ne një enë për përzierje të thellë vendosim 1 gotë sheqer pluhur, 125 gram margarinë, 2 vezë, 2 lugë kokosit, 1 pako vanillje, 1 pako pluhur pjekje, 4 lugë gjelle salolina dhe pak miell.

Pasi të kemi pushuar brumin e gatuar në frigorifer për 15 minuta, i presim copat pak më të mëdha se arrat dhe bëjmë një formë të rrumbullakët me duar dhe i vendosim me ndërprerje në tepsi me letër pjekjeje.

Vendosim lajthitë duke i shtypur në mes të brumit.

Pjekim sheqerparet në furrën e parangrohur 180 gradë për 25 minuta.

Ne derdhim shërbetin në sheqerparet janë të nxehta dhe shërbeti  është i ftohtë. Pasi ta hedhim shërbetin, e presim dhe e servirim mirë. Të bëftë mirë!

Receta të ngjajshme...