• Tavë me mëlçi pule

Tavë me mëlçi pule

Përbërësit:

 • 500 g mëlçi pule
 • 1 kg patate
 • 4-5 dhelbinjë hudhër
 • 2 qepë
 • 4-5 qepë të reja
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1 lugë vegetë
 • Gjysmë luge çaji biper
 • 1 lugë çaji biber djegës
 • gjysmë lugë çaji trumzë
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 5 lugë vaj

Përgatitja:

Qëroni  hudhrën dhe copëtoni imët.

Qëroni patatet, pastaj preni ato në unaza dhe gatuajini në ujë pak të kripur për 10 minuta derisa të gatuhen gjysmë. Pastaj hiqeni nga uji.

Vendosni mëlçinë e pulës në ujë nga gatimi i patateve dhe gatuajeni vetëm 5 minuta, pastaj hiqeni nga uji.

Ndizni furrën të nxehet në 200 gradë. Merrni një enë pjekje më të thellë, më pas lyeni me yndyrë (ose vaj) nga të gjitha anët. Më pas vendosni patatet, mëlçinë, qepën e copëtuar dhe hudhrën në një tas dhe spërkateni me erëza. përzijeni gjithçka lehtë.

Tani spërkatni me qepë të reja të copëtuar dhe hidhni sipër vajit.

Piqni në 200 gradë për rreth 35-40 minuta, deri në kafe të artë.

Dekoroni sipër me fletë të qepës të grirë.

Receta të ngjajshme...