• Tortë me molla

Tortë me molla

50 min 8 servime

Për tortën:

  • 75 gram gjalpë
  • 3 vezë
  • 1/2 filxhan sheqer pluhur
  • 1 filxhan pluhur bajame
  • 3 mollë
  • 1 pako pluhur pjekje
  • 1 pako vanilje

Për kremin:

  • 250  djathë krem
  • 1/2 filxhan sheqer krem

Për sa më sipër:

  • 2 lugë kokos

Përgatitja:

Shkrihet gjalpi dhe lëreni të ftohet

Rrihni vezën dhe sheqerin me një mikser për 4-5 minuta.

Shtoni gjalpin dhe përbërësit e thatë në përzierjen e sheqerit në vezë dhe përzieni mirë.

Pasi të keni qëruar mollët, grijini ato në përzierje me pjesën e hollë të rende.

Mbuloni pjesën e poshtme të tepsis të tortës prej 20 cm me letër ëmbëlsire dhe përhapni brumin tuaj mbi të.

Piqeni në furrë të parangrohur 180 gradë për 30 minuta dhe lëreni tortën tuaj të ngrohet.

Për kremin:

Vendosni të gjithë përbërësit e kremës në një enë dhe rrihni me mikser.

Pritini peten tuaj të ngrohtë në mes dhe bëjeni dy shtresa. Lyeni peten e parë me krem edhe hedhni mbi peten tjeter lyeni mbi me krem.

Dekoroni me kokos.

Receta të ngjajshme...