• Torte me qershia

Torte me qershia

Përbërësit:

  • 5 vezë
  • 300 gr. qershi
  • 1 kos (200 ml)
  • 200 gr. Miell
  • 100 ml. vaj
  • 100 -150 g sheqer
  • 1/2 pluhur pjekje

Përgatitja:
Skuqini të bardhat e vezëve me sheqerin në një salcë të ngurtë, shtoni të verdhën e vezëve, pastaj bollgurin, miellin, pluhurin për pjekje, vajin, kosin dhe përzieni gjithçka mirë me një procesor ushqimi.

Rreshtoni një tepsi 30 × 20 me letër për pjekje , derdhni përzierjen dhe vendosni qershi në krye , shtyni ato pak me gishta në brumë, në mënyrë që të mos jenë të gjitha në krye.

Piqeni në 200 gradë C për 15 minutat e para, pastaj uleni në 180 gradë dhe piqni për 40 minuta.

Spërkatni tortën e pjekur me sheqer pluhur aromatik me sheqer vanilje.

Pritini ekskluzivisht të ftohtë.

Receta të ngjajshme...